Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 5 kwietnia 2012

Narciarstwo i skoki narciarskie

Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.
Ta dyscyplina posiada kilka odmian m.in.: narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie, pozatrasowe, wysokogórskie czy niskogórskie.
Pierwsze narty wyprodukowane w celach sportowych powstały we Włoszech w 1867 roku i były wykonane z drewna. Zaczęto zjeżdżać początkowo na trawie później na śniegu. Pierwsze narty odpowiadające dzisiejszym powstały w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych.

Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku.
Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 200 metrów (konkurencję tę nazywa się wtedy lotami narciarskimi). Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.
Od 1924 skoki mężczyzn są konkurencją olimpijską na normalnej skoczni, od 1964 także na dużej; mistrzostwa świata od 1925 na normalnej, od 1962 na dużej; od 1972 także mistrzostwa świata w lotach; od 1953 prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a od 1979 cykl zawodów składających się na Puchar Świata. Rozgrywane są również mistrzostwa świata juniorów. W latach 1997–2010 rozgrywano także Turniej Nordycki. Od 2009 rozgrywany jest FIS Team Tour.
Od sezonu 2011/2012 w ramach Pucharu Świata rywalizują również kobiety, dla których dotąd najbardziej prestiżowymi rozgrywkami był Puchar Kontynentalny. Wchłonął on w 2004 dotychczasowy najważniejszy cykl kobiecy, FIS Ladies Winter Tournee, rozgrywany od 1999, początkowo pod nazwą FIS Ladies Grand Tournee. Od 2009 skoki kobiet weszły w program mistrzostw świata, a od 2014 skoki kobiet zadebiutują w programie igrzysk olimpijskich.
Od 11 lutego 2011 nieoficjalnym rekordzistą świata jest Norweg Johan Remen Evensen. Uzyskał on odległość 246,5 m na największej na świecie skoczni mamuciej Vikersundbakken w Vikersund.
 Osiągnięcia Polski w Skokach narciarskich:
W skład ustawowej Kadry Narodowej, dzielącej się na seniorską i juniorską wchodzą najlepsi skoczkowie z posezonowej listy rankingowej tworzonej na podstawie wyników zawodów przez Polski Związek Narciarski. Jednak reprezentacyjnym szkoleniem objęci są tylko wybrani do grup szkoleniowych (kadry A oraz młodzieżowej) zawodnicy.
Kadra A zrzesza najlepszych zawodników, aby przygotować ich do startów w najważniejszych zawodach, przede wszystkim – igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata oraz Pucharze Świata. Trenerem kadry jest od marca 2008 Łukasz Kruczek, wcześniej asystent dotychczasowego głównego trenera, Fina Hannu Lepistö.
Kadra młodzieżowa zastąpiła od sezonu 2008/09 kadrę B oraz dotychczasową kadrę młodzieżową (zwaną też kadrą C). Zawodnicy z kadry młodzieżowej mają startować głównie w Pucharze Kontynentalnym. Celem grupy mają być też Mistrzostwa świata juniorów. Trenerem kadry jest Robert Mateja, a jego asystentem jest Wojciech Topór.
Zawodnicy z poszczególnych kadr nie mają ograniczeń co do występów w różnych zawodach, tak więc np.: skoczek kadry A może startować w Pucharze Kontynentalnym, a skoczek kadry młodzieżowej w Pucharze Świata; choć odrębne kadry ściślej przygotowują się do określonych zawodów. O tym, gdzie dany skoczek wystąpi, zależy od decyzji trenerów i od zależności regulaminowych danych zawodów (np. aby skoczek mógł wystąpić w Pucharze Świata, musi mieć na swoim koncie punkty Pucharu Kontynentalnego zdobyte w okresie ostatniego sezonu, lub punkty PŚ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz